کتاب تکنیک‌های رصد خورشید از مجموعۀ نام آشنای «پاتریک مور» منتشر شد. مدتی طولانی و وقفه‌های متعدد و مسائل فنی، بالاخره این کتاب با نشر رمز منتشر شد. اوایل دهه نود کار مقدماتی چاپ کتاب انجام شده بود که به دلیل مسائل فنی و عدم توافق با دو انتشارات به طور متوالی و همینطور مطالعات شخصی دانشگاهی و مشغله فرصت نشده بود کتاب را به مرحله نهایی و توافق با ناشر دیگری بسپارم که بعد از مقدمه سازی لازم در نشر رمز با یاری صفحه آرای نشر و پی‌گیری مستمر ناشر  بالاخره این کتاب با شرایط بسیار مطلوب‌تری نسبت به شرایطی که قرار بود پیش‌تر منتشر شود، به چاپ رسید.

مخاطب این کتاب تمامی علاقمندان نجوم هستند. خورشید نزدیک‌ترین ستاره به زمین است که کمتر به عنوان یک سوژه در نجوم آماتوری و همینطور اخبار علمی به آن پرداخته شده. و اما فهرست کتاب:

(توجه: کتاب بسیار وابسته به تصویر نقاط جذاب این کتاب است. شما با پدیده ها، رصدها و جزییات گام به گام آشنا خواهید شد. تعداد تصاویر داخل متن کتاب 119)

پیشگفتار (مروری کوتاه بر نمادها و هشدارها و غیره)

فصل 1: خورشید؛ چه می‌بینم و چرا؟ (جزییات کامل به زبان ساده از تمام پدیده‌ها همراه با تصاویر و جزییات مفصل)

فصل 2: تکنیک‌های رصدی با تلسکوپ‌های معمولی (جزییات مفصل رصدی و هشدارها و انواع روش‌های رصدی و ابزارهای رصدی)

فصل 3: رصد نور سفید (فصل بسیار کوتاه در مورد پدیده‌های شاخص گستره نور مرئی بر خورشید)

فصل 4: ثبت رصدها (فصلی مفصل از جزییات ثبت رصدها از طرح زدن تا عکاسی و پیش‌نما و توضیح در مورد ابزارهای ثبت رصدها و کارکرد آن‌ها و مفاهیمی چون پیکسل و سی سی دی و غیره به زبان ساده و فنی)

فصل 5: برنامه‌های رصدی (تعریف همراه با جزییات تصویری چند برنامه رصدی از چند شاخصه خورشید)

فصل 6: رصد با چشم غیرمسلح (تعریف  همراه با جزییات تصویری چند برنامه رصدی برای رصد بدون ابزار ولی با استفاده از ساده‌ترین اشیا و ابزار در دسترس و جزییات و هشدارهای رصد بدون ابزار)

فصل 7: گرفت‌ها (فصلی بسیار مفصل از تعریف با جزییات دقیق به زبان ساده پدیده‌های مختلف گرفت خورشید، روش‌های رصد، زمابندی، سفر، تاریخ‌ها و جداول داده‌های مرتبط و بروز شده توسط من تا 2050 و گذر ناهید و عطارد و جداول مرتبط)

فصل 8: ابزار تخصصی (یکی از فصل‌های جذاب برای علاقمندان کنجکاو از فیزیک و اخترفیزیک و ابزار تخصصی مرتبط با رصدهایی چون طیفنگارها و غیره.)

فصل 9: رادیو تلسکوپ (فصلی بسیار کوتاه از امواج رادیویی و تلسکوپ‌های رادیویی)

فصل 10: محدودیت‌های رصد خورشید (فصل آخر و بسیار کوتاه)

گالری تصاویر رنگی در کتاب اصلی (تصاویر اصلی با جزییات کامل در کتاب آمده)-25 تصویر

فهرست اعلام

 

آسمانی صاف داشته باشید

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *