همانطور که در پوستر تهیه شده توسط دوستان نشر باشگاه اطلاعات کامل را می‌بینید، به مناسبت ده سالگی فراگیری فعال نجوم، برنامه‌های ترتیب داده شده. باورم نمی‌شود که واقعاً یک دهه گذشت. کتابی که دوستش دارم، کتابی که شروع یک فعالیت طولانی مدت بود. کتابی که یادگاری از پدرم بوده. و کتابی که باعث شد تا خودم به شیوه‌های نوین آموزشی توجه خاصی داشته باشم.

و بیش از آن همین کاب باعث شد، حضور دیگری هم در جامعه داشته باشم: به عنوان کسی که در رشتۀ تخصصی خودش کار می‌کند، از همان موضوع‌ها برای مردم بگوید. یقیناً بنا به دلایل بسیاری حضور چشمگیری نداشته‌ام در این سال‌ها، ولی تصور نمی‌کنم تغییر روش، چندان هم بد باشد. آنچه که نمی‌داتم بسیار بسیار بیشتر می‌شود، چراکه برای حل نمی‌دانم‌ها و تبدیل به می‌دانم‌ها، به سؤال‌های بسیاری برخورد کردم. این را از قول فلاسفۀ یونان و بعدها مبدعین مکانیک کوانتم عرض می‌کنم: رسیدن به درک آنچه نمی‌دانید شروع دانستن است. جمله‌ای بیشتر به نام نیلز بوهر، یکی از مردان بزرگ علم برجای مانده.

نمی‌توانم ادعای بزرگی کنم و بگویم کُل فیزیک نظری، ولی ذرات بنیادی، اخترفیزیک و کیهانشناسی، علایقی هستند که سعی کرده‌ام دنبال کنم. بسیاری مطالب و مقالات را هم نخوانده‌ام ولی دلیل برآن نمی‌شود که این ندانستن‌ها و نخواندن‌ها، دانسته‌ها و آن نادانسته‌های آگاهانه را تحت تاثیر قرار دهند، چراکه زمان برای انسان با عمر محدودش کم است.

و اما در مورد این برنامه: توضیح آنکه مطابق روال روش خودم، سخنرانی‌های من نقشه ای ابندایی و سخنرانی فی‌البداهه خواهد بود. این عادتی‌ست که دارم. در این سخنرانی بنا به خواست همکاران و دوستان گرامی، از صد سالگی نسبیت عام، آموزش، تجربیات آموزشی خواهم گفت و یقیناً اشاره‌ای به نوبل ۲۰۱۵ در مورد تایید نوسانات نوترینو خواهم کرد که در سایت خودم، در بخش مطالب روز و نوشته ها می‌توانید بخوانید.

در مورد آخرین کارهایم هم اگر زمان داشتم صحبت خواهم کرد. چه در حوزه پژوهشی که کار می‌کنم، چه در حوزۀ نشر. علاقه‌مندان و دوستانی که شیراز هستند، قدم رنجه خواهند کرد اگر دوست داشته باشند، و با هم گپی خودمانی، علمی و آموزشی خواهیم داشت.

صفحۀ آشنایی با کتاب و پیوند تهیه آن به صورت غیر حضوری: فراگیری فعال نجوم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *