این متغیر تازه کشف شده یکی از هفت نوع ستاره‌ از گونه‌ی خودش در کهکشان ما است.

ستارگان هرچند در آسمان تاریک شب نقاطی ثابت در چند میلیارد سال به نظر می‌رسند، ولی واقعیت این است که دائما در حال تغییر هستند. بیش از ۱۰۰ میلیون ستاره یا بیشتر در راه شیری وجود دارند. کمی بیش از ۴۰۰۹۰۰ آن‌ها متغیر تشخیص داده شده‌اند که روشنایی‌شان در طول زمان در حال تغییر است.

با این حال از آن صدها هزار متغیر فهرست شده در کهکشان ما، فقط هفت‌تایشان در فهرستی به نام مُد سه گانه‌ی دامنه بالای دلتا سنگ تراش (Sculti) یا HADS(B) هستند. هفتمین ستاره به تازگی توسط یک دانش آموز در دوره تابستانی اخترشناسی در دانشگاه Southern Methodist در شهر دالاس کشف شده است.

در سپتامبر ۲۰۰۰ این دانش آموز دوره دبیرستان به نامِ دِرِک هورنونگ، متوجه منحنی نور قوی ستاره می‌شود که روشنایی ستاره را در طول زمان نشان می‌دهد. منحنی نوری یک ستاره‌ی غیرمتغیر، طی ساعت‌ها، روزها یا ماه‌ها بدون تغییر باقی می‌ماند. ولی یک ستاره‌ی متغیر تغییرات نوری متناوبی طی ساعت‌ها و روزها دارد که الگویی تکرارپذیر به وجود می‌آورد. ستارگان متغیر با الگوهای منجنی نوری که می‌سازند دسته بندی می‌شوند و با نام اول نوعی که کشف شده‌اند، شناخته می‌شوند. از این رو، دلتا سنگ تراش‌ها پس از نام ستاره‌ی دلتا سنگ تراش این نام را گرفته‌اند.

ولی داستانی قدیمی‌تر و با جزییات بیشتری پشت این نامگذاری قرار دارد. این ستاره نه فقط یک متغیر دلتا سنگ تراشی در میان هزار ستاره‌ی شناخته شده است، بلکه گونه‌ای نایاب بین رده بندی دلتا سنگ‌تراش‌ها محسوب می‌شود! یک ستاره‌ی HADS(B)! این ستارگان، منحنی نوری متقارنی از خود نشان می‌دهند به این معنا که روشنایی در طول زمان به سرعت تغییر می‌کند. این گونه در دو مُد می‌تپد که می‌تواند به این معنا باشد: ستاره همزمان در دو جهت در حال انبساط است! فقط ۱۱۴ ستاره از این رده وجود دارند که قبلاً در راه شیری شناسایی شده بودند. ستارگان مُد سه گانه نه فقط در دو جهت بلکه در سه جهت می‌تپند!! برای ROTSE1 J232056.45+345150.9 این فرایند هر ۲.۵ ساعت تکرار می‌شود.

اریک گازمن، دانشجوی ارشد فیزیک از دانشگاه تگزاس در دالاس، کمک کرد تا این قطعه‌های این پازل کنار هم قرار بگیرند. در مقاله‌ی منتشر شده این یافته‌ها اعلام شد. وی می‌گوید:«پس از پیدا کردن دومین مُد، متوجه سیگنال سومی هم شدم. بعد از بررسی نتایج ، دریافتم که سیگنال سوم با آنچه در مورد مود سوم پیش بینی شده بود، همخوانی دارد.

چنین ستاره‌های متغیر ذاتی، که تغییر روشنایی‌شان به دلیل تغییرات فیزیکی خود ستاره باشد، درک تحول ستاره‌ای را عمیق‌تر می‌کنند و اخترشناسان مکانسیم‌هایی که پشتوانه ستارگان هستند از تولد تا زندگی و مرگشان بتوانند بهتر درک کنند. تغیُر حاصل از تپش، مانند آنچه در ستارگان دلتا سنگ‌تراش اتفاق می‌افتد، فاز کوتاه مدت تحول ستاره‌ای‌ست که در زمان اتمام هیدروژن شروع می‌شود تا هسته همجوشی انجام بدهد. زمانی که هیدروژن به اتمام رسید، ستاره شروع به هلیُم سوزی می‌کند و از تپش باز می‌ایستد.

پروفسور روبرت کهویی استاد همی دانشگاه می‌‌گوید:«کشف این جرم نوری است در تاریکیِ سرشت این نوع یکتای متغیرها. این اندازه گیری‌ها و کارهای بعدی می‌تواند کمکی در کاوش تپش‌های ستاره‌ای باشد.»

 


منبع: Astronomy

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *